5 złotych zasad
bycia korepetytorem


Marta Paszkowska
7 lat temu
Jesteś tutaj:

Czy wiesz, że bycie korepetytorem to zaraz po byciu nauczycielem szkolnym jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów świata? Być może zapytasz- dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przekazujesz wiedzę młodszemu pokoleniu, dzielisz się z nim tym, co sam wiesz, czego sam doświadczasz. Ale co ma to wspólnego na przykład z uczeniem języków obcych? Bardzo dużo! Ucząc języka, nie tylko wprowadzasz nowe słówka czy zasady gramatyczne, ale również pokazujesz nową kulturę. Na Twoich barkach spoczywa zatem odpowiedzialność za to, jak Twój uczeń będzie postrzegał świat – nawet jeśli jest to tylko jego mały wycinek. Pamiętaj zatem, żeby w swojej pracy kierować się określonymi zasadami.

Będzie idealnie jeśli przed przystąpieniem do pracy w tym zawodzie stworzysz swój własny kodeks, którym będziesz się kierować. Pozwoli Ci on sprawnie i efektywnie prowadzić lekcje, radzić sobie z problemami i rozwiązywać trudne sytuacje. Najważniejsze w tym będzie jednak to, żebyś tych zasad przestrzegał. Nie odstępuj od nich i nie rób wyjątków.

Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych zasad- stosuj je, a Twoja praca będzie przynosiła efekty.

Zasada nr 1. DAWAJ Z SIEBIE WSZYSTKO

Udzielanie korepetycji to nie tylko zarabianie pieniędzy w dość łatwy sposób- to również, a może przede wszystkim praca nad tym, aby przekazać uczniowi daną wiedzę. Bądź zatem wobec niego rzetelny, pokaż, że wiesz o czym mówisz. Jeśli brakuje Ci wiedzy z jakiegoś zakresu, doucz się! Nie odpuszczaj ani sobie, ani uczniowi – po latach na pewno będzie Ci wdzięczny, że lekcje były "o czymś", a nie tylko po to, żeby przesiedzieć i odliczać czas do końca. Do każdej lekcji podchodź jak do wyzwania, stawiaj sobie określony cel, do którego będziesz dążyć. Bądź jak sportowiec – daj z siebie wszystko, a wygrasz.

Zasada nr 2. PODĄŻAJ ZA UCZNIEM

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest poznanie ucznia. Na początek wystarczy pobieżne- porozmawiaj o jego pasjach, zainteresowaniach, o tym co lubi a czego nie, o szkole, o przyjaciołach. Postaraj się wyobrazić co czuje, jak się zachowuje w różnych sytuacjach. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć sobie jego profil i dostosować późniejsze działania pod konkretną osobę. Jeśli trafisz na obszar, w którym ewidentnie uczeń czuje się słabiej, spróbuj go później delikatnie i niemalże niezauważalnie ulepszać. Pamiętaj też, aby w tych działaniach być elastycznym- nie zawsze Twój plan okaże się trafiony, ale ważne żebyś umiał go dostosowywać do sytuacji.

Zasada nr 3. NIE DAJ SOBIE WEJŚĆ NA GŁOWĘ

Podążanie za uczniem i dostosowywanie się do jego potrzeb to jedno, a dyscyplina na lekcji to drugie. Pamiętaj, że napotkasz różne osoby – jedne będą słuchały Cię z zainteresowaniem, inne będą co chwilę spoglądały na zegarek. Jeśli trafisz na ucznia, który jak najskuteczniej będzie chciał zniweczyć Twoje plany, nie daj się. Bądź asertywny i tak prowadź lekcję, żeby wzbudzić w nim choć odrobinę zainteresowania. Nawet najtrudniejszych uczniów da się okiełznać, jeśli tylko będziesz konsekwentnie egzekwował swoje reguły i nie pozwalał na odstępstwa od nich.

Zasada nr 4. PAMIĘTAJ, ŻE MOTYWACJA TO KLUCZ DO SUKCESU

Wielu uczniom nie pomaga motywowanie wyłącznie ze strony rodziców – wielu z nich potrzebne jest jeszcze Twoje działanie. Jeśli uda Ci się nawiązać z uczniem swoistą nić porozumienia, za którą będzie się kryła pozytywna motywacja, z pewnością wasza praca stanie się bardziej efektywna. Wspierając ucznia, kibicując mu i dodając otuchy do działania zaskarbisz sobie jego zaufanie – nie ma chyba nic bardziej satysfakcjonującego niż uczeń, który wręcz uwielbia swojego korepetytora, bo ten jest dla niego pozytywnym wsparciem.

Zasada nr 5. BĄDŹ SOBĄ

Zapytasz może – a kim mam być, jeśli nie sobą? Może wyda Ci się to oczywiste, ale pamiętaj, że jeśli będziesz udawał kogoś innego, praca nie będzie sprawiała Ci satysfakcji, a dla ucznia nie będzie efektywna. Musisz wiedzieć, że w dzisiejszych czasach ludzie często udają kogoś, kim nie są – Ty idź pod prąd i pokaż swoje prawdziwe oblicze. Dzięki temu uczeń będzie miał przed sobą prawdziwego nauczyciela, a nie tylko takiego, którego sobie wyobraża.

A teraz, sprawdź który z tych punktów wymaga u Ciebie naprawy – od razu przystąp do działania, nie czekaj!

Warto przeczytać