Wakacyjne tematy
na lekcje języka obcego


Marta Paszkowska
7 lat temu
Jesteś tutaj:

Wakacje to nie tylko czas, w którym się odpoczywa. Można go również poświęcić z jednej strony na naukę, jeśli jesteś uczniem, a z drugiej – na uczenie innych, jeśli jesteś korepetytorem. W jakich sytuacjach korepetycje w trakcie wakacji są niezbędne? Przede wszystkim wtedy, gdy uczniowie popadają w tarapaty w nauce – narobili sobie zaległości i muszą je czym prędzej nadgonić. Ale nie tylko – są też tacy, którzy po prostu lubią się uczyć i wykorzystują każdą chwilę na to, aby poszerzać swoją wiedzę, zakres słownictwa czy umiejętności komunikacyjne. Dziś skupimy się właśnie na tych drugich. Wyobraź sobie zatem, korepetytorze, że współpracujesz z uczniem, który w trakcie wakacji chce się podszkolić. Wykorzystaj ten potencjał w 100%, nie pozwól mu się nudzić, spraw, aby te wakacyjne lekcje były dla niego prawdziwą przyjemnością. Prezentujemy dzisiaj 5 tematów, które idealnie sprawdzą się w trakcie korepetycji z języków obcych.

TEMAT NR 1. PORÓWNANIE WAKACJI W MIEŚCIE I NA WSI

Zastanówcie się jakie zalety i wady ma spędzanie wakacji w mieście, a jakie na wsi. Skupcie się przede wszystkim na rozrywkach, które oferują oba te miejsca. W mieście jest większy dostęp do przeróżnych warsztatów, wystaw, koncertów i tym podobnych. Na wsi natomiast łatwiej jest cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Dostęp do lasu czy jeziora zdecydowanie uatrakcyjnia pobyt w takim miejscu. Poruszcie słownictwo związane z różnymi formami aktywności czy miejscami. Jest to idealny temat do powtórzenia zwrotów związanych ze zwierzętami, kolorami, sportami czy preferencjami dotyczącymi spędzania wolnego czasu.

TEMAT NR 2. GDYBYM MIAŁ WYBRAĆ IDEALNE MIEJSCE NA WAKACJE, TO BYŁOBY TO…

Puśćcie wodze fantazji, niech nie ogranicza Was odległość czy budżet. Porozmawiajcie o swoim wymarzonym miejscu na wakacyjny wyjazd. Nie ważne czy będzie to egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim, ogromne miasto w Australii czy pustynia w Afryce. Uruchomcie wyobraźnię i cieszcie się podróżą w nieznane. Jako nauczyciel, pamiętaj aby przy tym temacie uczeń skupiał się na argumentowaniu. Nauczcie się zwrotów, które mogą się później przydać chociażby w trakcie negocjacji. Zaaranżujcie scenki rodzajowe, związane z kupowaniem biletu w obcym mieście czy pytaniem o drogę.

TEMAT NR 3. WAKACJE Z BIUREM PODRÓŻY CZY NA WŁASNĄ RĘKĘ

Sporządźcie listę zalet i wad wyjazdów organizowanych przez biuro podróży i tych, które organizuje się samemu. Porozmawiajcie o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Zastanówcie się dla jakiego typu osób są poszczególne formy wypoczynku. Stwórzcie listę miejsc, do których lepiej nie wybierać się samemu oraz takich, do których wyjazd z biurem podróży mija się z celem. Przy okazji tego tematu możecie porozmawiać również o różnych środkach transportu – samolot, samochód, autokar czy prom. Wyobraźcie sobie, że macie niegraniczone środki finansowe i możecie wybrać się w dowolne miejsce na świecie – w jaki sposób zorganizujecie swój wyjazd?

TEMAT NR 4. MOJE NAJPIĘKNIEJSZE WAKACJE W ŻYCIU

Przypomnijcie sobie, gdzie miały one miejsce. W górach, nad morzem, na wsi, za granicą, u rodziny, a może jeszcze gdzieś indziej? Dlaczego były takie wyjątkowe, co spowodowało, że zostały w pamięci na długo? Co robiliście w czasie ich trwania, jak spędzaliście każdy dzień, kogo poznaliście, z kim się zaprzyjaźniliście, co widzieliście, jakie miejsca zwiedzaliście? Idealnym rozwiązaniem na rozwinięcie tego tematu będzie wspólne stworzenie mapy myśli. Przypominajcie sobie jak najwięcej szczegółów związanych z tym miejscem oraz wydarzeniami, których byliście uczestnikami.

TEMAT NR 5. WAKACYJNA PRACA DORYWCZA

Wakacje dla wielu uczniów to nie tylko beztroski czas odpoczynku – to często również okazja, żeby dorobić do kieszonkowego. Zastanówcie się jaki rodzaj pracy można podjąć właśnie w wakacje. Zbieranie owoców, pomoc w gospodarstwie, roznoszenie ulotek, pomoc przy wyprowadzaniu psów, a może jeszcze coś innego? Oprócz słownictwa związanego z różnymi zawodami, możecie również powtórzyć lub zapoznać się z tym związanym z formami zatrudnienia. Jest to również dobry moment na powtórzenie cyfr i liczb!

Wakacje kojarzą się przede wszystkim z odpoczynkiem – na lekcjach nie odpoczywajcie, uczcie się efektywnie, aby z pełną parą wkroczyć w nowy rok szkolny!

Warto przeczytać