Prowadzenie korepetycji to nie tylko nauka sama w sobie. Możesz być najlepszym na świecie nauczycielem, ale jeśli nie będziesz motywował swoich uczniów, nie będą mieli głodu wiedzy. Nie będą się starali, nie będą sami poszukiwali, nie będą mieli przyjemności z prowadzonych przez Ciebie lekcji. Musisz wrócić pamięcią do swoich lat szkolnych i pomyśleć, czego Tobie brakowało ze strony nauczycieli. Może właśnie motywacji? Zapytasz, jak to robić? Mamy dla Ciebie 5 najlepszych sposobów, dzięki którym Twoi uczniowie będą zmotywowani do nauki.
Żadna lekcja, która jest nudna, nie będzie dla ucznia efektywnie spędzonym czasem. Weź pod uwagę to, że dzisiejsza młodzież i dzieci ma inne potrzeby, w inny sposób się uczy, jest pod wpływem innych bodźców niż na przykład 20 lat temu. W erze smartfonów i wszechdostępnego internetu trzeba naprawdę nie lada wysiłku, żeby sprostać oczekiwaniom młodego pokolenia. Dlatego też Twoje zajęcia muszą aż kipieć – odłóż na bok wszystkie pomysły, w których nie ma dynamiki i energii. Zróżnicowanie, atrakcyjność i brak monotonii to Twoje przepisy na sukces.
Zadajesz pracę domową, a później jej nie sprawdzasz? Nie łudź się, że kolejne zadania zostaną przez ucznia wykonane. Jeśli tylko zauważy, że mówisz A, a nie mówisz B, będzie to wykorzystywał. No chyba, że trafisz na takiego, który ma olbrzymie pokłady motywacji wewnętrznej, wtedy możesz tak działać, bo on i tak będzie robił swoje. Lepiej jednak będzie wtedy, gdy ustalone zasady będą konsekwentnie stosowane – uczeń nie będzie kombinował czy udawał zainteresowania lekcjami. Będzie aktywny, obecny i nie poczuje się zawiedziony.
Ucząc języka obcego przypominaj uczniowi jakie płyną z tego korzyści na przyszłość dla niego samego. Swobodna komunikacja w trakcie podróży, praca w zagranicznych firmach, swobodne poruszanie się po obcojęzycznych portalach internetowych, spełnianie marzeń. Rozmawiaj z uczniem o tym, czego chce od życia i zwracaj uwagę na pozytywne efekty lekcji, które razem odbywacie. Niech zobaczy, że uczy się nie tylko dla dobrych ocen czy zadowolenia swoich rodziców. Niech wie, że uczy się dla siebie i dla swojej przyszłości.
Bądź nauczycielem, któremu uśmiech nie schodzi z twarzy. Bądź pogodny, postrzegaj świat w kolorowych barwach. Nie bądź skwaszonym nauczycielem, który odbębnia swoją pracę i wraca do innych zajęć. Nie bądź mrukiem i pesymistą. Dawaj uczniowi pozytywny feedback, a jeśli musisz skupić się na słabszych stronach rób to tak, żeby nie odczuwał tego jak zarzuty, ale jak pozytywny kopniak do działania.
W parze z konsekwencją musi iść zawsze monitorowanie postępów ucznia. Musisz doskonale wiedzieć jaki materiał opanował, a z jakim ma jeszcze trudności. Mając tę wiedzę jesteś w stanie dokładnie opracować plan naprawczy lub wprowadzić materiał rozszerzający wiedzę i umiejętności. Angażuj się w postępy ucznia, a z pewnością przyniesie to wiele korzyści. Zarówno Tobie, jak i jemu. Dostrzegając fakt, że nie jest Ci obojętny, chętniej podejdzie do nauki.
Bez motywacji nie będzie efektów, dlatego niezwykle ważne jest, aby dobry korepetytor motywował swojego ucznia. Pamiętaj o tym na każdej lekcji, nie tylko na pierwszej, a z pewnością Twoje relacje z uczniem będą szły dobrym torem.