Mnemotechniki w nauce
języka angielskiego


Marta Paszkowska
7 lat temu
Jesteś tutaj:

Uczenie się języka angielskiego to nie tylko wkuwanie na pamięć słówek czy struktur gramatycznych – ma ono przede wszystkim służyć temu, żeby swobodnie porozumiewać się nim z rodzimymi użytkownikami. Ale jak robić to najskuteczniej? Istnieje wiele metod, które na co dzień ułatwiają nam zapamiętywanie nowych rzeczy i przyswajanie informacji. Spora część osób wypracowuje swoje własne metody albo korzysta z tych, które są sprawdzone. Jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się są mnemotechniki.

Czym są mnemotechniki?

Człon "mneme" wywodzi się z języka greckiego i oznacza "pamięć" – mnemotechniki zatem to takie sposoby nauki, które mają ułatwiać działanie pamięci. Polegają one przede wszystkim na kategoryzowaniu, grupowaniu, skojarzeniach, podobieństwach i wielu innych procesach myślowych. Stosować może je każdy – ważnych jest jednak kilka zasad:

  1. dostosowanie do własnych potrzeb: każdy człowiek uczy się w inny sposób, ma własne tempo, swoje sprawdzone sposoby. Każdy z nas zatem powinien dokładnie przetestować różne mnemotechniki i skupić się tylko na tych, które są dla nas wygodne, łatwe w stosowaniu i przede wszystkim efektywne.
  2. zróżnicowanie: warto mieć w zanadrzu nie jedną, a wiele technik uczenia się. Jedna może się okazać niewystarczająca, jeśli na przykład przyswajany materiał jest zupełnie inny od dotychczasowego. To, co do tej pory działało może zaszwankować. Warto wtedy sięgnąć po coś innego – coś, co również przynosi efekty i sprawdza się dla danego materiału.
  3. im mniej oczywiste, tym lepiej: oprócz tego, że warto umieć posługiwać się wieloma mnemotechnikami, powinno się również czynić je nietypowymi. Tutaj dużą rolę będzie odgrywała wyobraźnia, bo im bardziej sobie udziwnimy sposoby zapamiętywania, tym szybciej będzie się to działo i na dłużej zostanie w pamięci.
  4. odwaga: nie wolno zapominać o tej ostatniej zasadzie – nie bój się zmienić swoje dotychczasowe nawyki, spróbuj czegoś nowego. Prawdopodobnie okaże się, że stare, utarte schematy już nie działają, a nowe przynoszą wymierne efekty. Po prostu nie bój się – działaj!
Proste mnemotechniki do stosowania w nauce języka angielskiego

Jeśli uczysz się już długo i nieskutecznie, może to oznaczać tylko jedno – stosowana przez Ciebie technika nie jest dobra. Być może stosujesz stare, utarte schematy, które mają już niewiele wspólnego z Twoimi możliwościami. Zamień je na mnemotechniki i sprawdź jakie teraz będą efekty.

1. Mapa myśli: jest to jedna z najbardziej popularnych i jednocześnie najskuteczniejszych technik uczenia się. Sekret jej stosowania kryje się przede wszystkim w Twojej wyobraźni. Jeśli zatem nie masz problemów z tworzeniem skojarzeń, stosuj ją jak najczęściej.

Na czym polega tworzenie mapy myśli?
Do jej wykonania potrzebujesz kartki A4 i kolorowych długopisów – ich stosowanie jest rekomendowane ze względu na to, że łatwiej zapamiętuje się rzeczy, które są zróżnicowane.
Na środku kartki zapisz albo narysuj główny punkt danego tematu. Od niego pokieruj kolorowe strzałki, na których zapisz swoje skojarzenia związane z tym, o czym uczysz się w danym momencie. Możesz również rysować, malować – im bardziej Twoja mapa myśli będzie rozbudowana, tym łatwiej się nauczysz.

2. Metoda pierwszych liter: jeśli masz do zapamiętania ciąg danych, które koniecznie muszą wystąpić w określonej kolejności, zastosuj tę właśnie metodę. Polega ona na tworzeniu czegoś w rodzaju wierszyka, którego słowa zaczynają się od konkretnych liter. Na potrzeby tego objaśnienia przyjmijmy, że masz problem z zapamiętaniem po angielsku dni tygodnia (Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday). Zapisz na kartce pierwsze litery tych słów i stwórz z nich zupełnie nowe zdanie - pamiętaj! Nie musi ono mieć głębokiego sens – ważne, żebyś zapamiętał!

Mały Tadek Wyrzucił Twoje Farbki Spychając Stół

3. Akronimy: idealnie nadają się zarówno do nauki nowych słówek, jak i korepetytorom do powtórek materiału. Ich stosowanie polega na tym że zapisujesz na kartce jakieś słowo związane z omawianym tematem (zapisz je pionowo, każdą literę oddzielnie) i układasz do niego kolejne, zaczynające się od danej litery, np.

Knife
Ice-cream
Tray
Crush
Honey
Eat
Noodles


Jak widzisz, stosowanie mnemotechnik może naprawdę wiele ułatwić w nauce języka angielskiego. Pamiętaj jedynie o tym, żeby wybrać dla siebie te techniki, które będą najbardziej skuteczne i te, których stosowanie sprawi Ci przyjemność.

Warto przeczytać