4 zasady prowadzenia
korepetycji z dziećmi

Jesteś tutaj:

Prowadzenie korepetycji jest doskonałym sposobem na zarobienie pieniędzy i pomoc ludziom w przedmiotach, które sprawiają im trudności w nauce. Sama wiedza to jednak tylko część sukcesu, liczy się odpowiednie podejście. Jest to szczególnie ważne w przypadku nauczania dzieci, które absolutnie nie zdają sobie sprawy, o co w tym wszystkim chodzi i traktują dodatkowe zajęcia jako zbędny przymus. Niniejszy artykuł ma na celu, drogi korepetytorze, udzielenie Ci kilku praktycznych porad jak skutecznie podejść do nauczania dzieci.

Zasada 1: Ucz poprzez zabawę

Spróbuj wytworzyć u dziecka poczucie, że Wasze spotkania to zabawa. Sam proces nauczania powinien stanowić w oczach dziecka jedynie tło spotkań. Pozyskiwanie wiedzy powinno się odbywać niejako "przy okazji". Dlaczego takie podejście? Dzieci najczęściej nie interesuje nauka w czystej postaci. Przykładowo próba nauczenia dziecka angielskich liczb poprzez zwykłe wbijanie ich do głowy bardzo szybko je znudzi. Lepszy efekt osiągnięcie, gdy dziecko narysuje kilka postaci swojej ulubionej bajki i wspólnie je policzycie. Dzieci zazwyczaj uwielbiają rysować, warto więc wprowadzić taką formę zabawy przekształcając ją w naukę.

Zasada 2: Bądź asertywny

Dzieciom trzeba oczywiście na wiele pozwalać, dopilnuj jednak, abyś to Ty, a nie uczeń, decydował o tym co robicie w danym momencie. Nie powinieneś też dopuścić, aby zajęcia zeszły na tor czystej zabawy. Jeśli zauważysz, że dziecko stara się do tego doprowadzić, w wyważony sposób okaż mu stanowczość. Nie chodzi o krzykliwe stwierdzenie "Ja tu rządzę!". Dzieci mają bardzo delikatną psychikę i bardzo łatwo je po prostu wystraszyć i zniechęcić. Pamiętaj jednak, że nie możesz ulegać- dzieci potrafią używać emocji, aby osiągnąć swoje cele.

Zasada 3: Motywuj dziecko pochwałami

Nie szczędź dziecku pochwał jeśli dobrze wykonało jakieś zadanie. Możesz nawet pokusić się o drobne nagrody (np. cukierek lub naklejka). Pamiętaj jednak, że przesadne wychwalanie umiejętności może przynieść odwrotny skutek, tzn. łatwo osiągane w oczach dziecka sukcesy mogą w końcu okazać się demotywatorem. Do Ciebie należy wyczucie tej optymalnej dawki pochwał.

Zasada 4: W razie problemów poradź się rodziców dziecka

Być może trafisz na przypadek, w którym dziecko będzie zupełnie nie zainteresowane nauką i nie będziesz miał pomysłu jak je do niej zachęcić. Nie wahaj się w takich sytuacjach poprosić o radę rodziców. To przecież oni najlepiej znają swoją pociechę i na pewno mają swoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie w przypadku problemów. Nie czuj się winny, jeśli komunikacja z dzieckiem nie będzie szła po Twojej myśli. Praca z maluchami to niełatwe wyzwanie wymagające wiele cierpliwości.

Warto przeczytać