Rozgrzewka umysłu, czyli jak przygotować się do intensywnej nauki

Jesteś tutaj:

Do najróżniejszych wysiłków umysłowych potrzebna jest rozgrzewka umysłu. Każdy, kto uprawia sport, dokładnie wie, że jest to bardzo ważna część każdego treningu– pozwala przygotować organizm do cięższego wysiłku. Podobnie jak podczas rozpoczynania każdego wysiłku fizycznego potrzebne nam jest rozgrzanie mięśni, tak samo umysł potrzebuje przygotowania do intensywnej pracy.

Z pewnością zgodzisz się, że od momentu rozpoczęcia lekcji większość uczniów potrzebuje kilku chwil na zebranie myśli, odcięcie się od zaprzątających głowę spraw codziennych. Zazwyczaj dzieje się tak dopiero po 10 – 15 minutach gdy uczeń przestawia się na tryb „jestem na lekcji”, zaczyna koncentrować uwagę oraz wchodzi na takie wysokie obroty kiedy jest w stanie uczyć się naprawdę wydajnie. Zakładając, że lekcja trwa 60 minut te kilka chwil stanowi ok 20% czasu.

Aby uczeń mógł uczyć się wydajniej od samego początku, proponujemy Ci wprowadzenie na próbę kilkuminutowych „zabaw intelektualnych”. Ćwiczenia przygotują umysł do wysiłku, poprawią koncentrację oraz zdolności zapamiętywania. Najlepiej jeśli rozgrzewka dotyczy tych partii mózgu, które sa odpowiedzialne za tematykę zgodną z materiałem, którego będziesz za chwilę uczył. Po kilku chwilach łatwiej będzie uczniowi przejść do przygotowanego przez Ciebie materiału. Zwróć uwagę aby ćwiczenia wykonywać w atmosferze intelektualnej zabawy , będzie to jednocześnie przyjemne i ciekawe.

Przykładowe zabawy/rozgrzewki intelektualne (rozwiązania znajdziesz na końcu artykułu).

Miłej zabawy! :)

1. DZIEŃ TYGODNIA

Jeśli po łące jest las, po lesie jezioro, a po jeziorze łąka a wczoraj był wtorek. to jaki dzień tygodnia będzie za 2 dni?

2. CUKIERKI

Siedem dziewczynek dostało torebkę z siedmioma cukierkami. Każda z dziewczynek wzięła po jednym cukierku, jednak w torebce został jeden cukierek. Jak to się stało?

3. DRABINKA

Z burty statku spuszczono drabinkę w ten sposób, że pierwszy szczebelek dotyka tafli wody. Odległość pomiędzy poszczególnymi szczebelkami wynosi 35 cm. Ile szczebelków będzie pod wodą gdy na skutek przypływu woda poniesie się o 78 cm?

4. POŁĄCZ KROPKI

Narysuj cztery proste odcinki bez odrywania ręki, żeby połączyć nimi wszystkie 9 kropek. Linie mają być zerowej grubości i idealnie proste o dowolnej długości:

5. PROSTOKĄTY

Ile prostokątów znajduje się na obrazku?

6. RÓWNANIE

Przełóż jedną linię tak aby równanie stało się prawdziwe.

7. RÓWNANIE

Dodaj tylko jedną kreskę, aby równanie było prawdziwe.

8. WODA

Masz 12 litrów wody w dwunastolitrowym naczyniu. Za pomocą naczyń o pojemności 5 i 8 litrów odmierz 6 litrów wody.

9. TORT

Wykonując trzy proste cięci nożem podziel tort na 8 jednakowych części (tak aby na każdej części były na górze truskawki).

10. CEGŁA

Cegła waży kilo i pół cegły, ile waży cegła?

11. ANAGRAMY

Oto imiona i nazwiska ośmiu osób. Jeżeli litery ich imion i nazwisk przestawić w odpowiedni sposób - powstaną nazwy krajów skąd one pochodzą. Spróbujmy więc odgadnąć kraj ojczysty każdej z tych osób:

SARA TULIA, ANAS HIPIS, LE ICH, ELANA DIOWANZ, GARU ŁABI, ROY KASTAK, ANA JOPI, KA LOPS

12. KOLORY - trening na podstawie testu Stroopa

Tak szybko, jak potrafisz, powiedz nazwy kolorów, w jakich wyświetlone są wyrazy, które widzisz (nie czytaj wyrazów – mów tylko nazwy kolorów):

13. ŁAŃCUCH SŁÓW

Ćwiczenie w parze - przez 3 minuty ułóżcie jak największą liczbę słów rozpoczynających się na ostatnia literę słowa wymyślonego przez partnera.
Pierwsze słowo od którego zaczynacie to RADOŚĆ – przykładowo kolejnym słowem może być ĆMA itd.

Przedstawiliśmy wybrane przykładowe ćwiczenia. Możesz je dowolnie modyfikować zmieniając stopień trudności oraz wybierając te, które będą najodpowiedniejsze dla Twoich uczniów. Więcej zadań i łamigłówek znajdziesz w internecie, zachęcamy Cię również do wymyślenia swoich, jeśli chciałbyś/chciałabyś się nimi podzielić chętnie opublikujemy je na łamach naszego poradnika :)



Poniżej zamieszczamy rozwiązania:
  1. piątek
  2. ostatnia dziewczynka wzięła cukierka razem z torbą
  3. żaden, ponieważ statek i drabinką będą się podnosić wraz z przypływem wody, drabinka cały czas pozostanie na powierzchni lustra wody
  4. 18 - w nawiasach wymiary podane w małych prostokątach:
    - 1 (2x3)
    - 2 (2x2)
    - 2 (1x3)
    - 3 (2x1)
    - 4 (1x2)
    - 6 (1x1)
  5. Są dwie logiczne opcje 8 – 4 = 4 lub 0 + 4 = 4
  6. 1) napełnić zbiornik 8-io litrowy;
    2) ze zbiornika 8-io litrowego przelać do pełna do 5-io litrowego;
    3) zawartość 5-io litrowego przelać do naczynia głównego;
    4) resztę ze zbiornika 8-io litrowego (czyli 3 litry) przelać do pustego 5-io litrowego;
    5) napełnić pojemnik 8-io litrowy;
    6) z pojemnika 8-io litrowego przelać do pełna do pojemnika 5-io litrowego (są w nim już 3 litry). PRZELEJEMY TYLKO 2 LITRY WOBEC CZEGO W 8-IO LITROWYM POJEMNIKU POZOSTANIE 6 LITRÓW
  7. Najpierw tniemy tort na krzyż. Następnie układamy wszystkie jego kawałki w jednej linii i jednym cięciem dzielimy je wszystkie na 2
  8. 2kg
  9. AUSTRALIA, HISZPANIA,CHILE,NOWA ZELANDIA,BUŁGARIA, KOSTARYKA, JAPONIA, POLSKA
  10. (jak na obrazku)
  11. (brak jednoznacznej odpowiedzi)
Warto przeczytać